Kórnik to jedna z ciekawszych miejscowości, jakimi może nas oczarować Wielkopolska. Co warto tutaj zobaczyć? Jakich zabytków w czasie wycieczki po tej części Wielkopolski nie można pominąć?
Kórnik i jego miejsce na mapie
Kórnik to jedna z najchętniej odwiedzanych przed turystów miejscowości, jakimi może nas oczarować powiat poznański. Tu, w malowniczej scenerii, nuda nikomu nie grozi. Kusi bliskość Wielkopolskiego Parku Narodowego i Poznania, a kto znajdzie w tej miejscowości tanie noclegi, ten będzie mógł się cieszyć wypoczynkiem nad malowniczym Jeziorem Kórnickim. W skład dzisiejszego miasta, oprócz samego Kórnika, wchodzą też takie dzielnice (dawne miasta), jak Bnin oraz Prowent. Każda z tych dzielnic ma swój niepowtarzalny urok, każda z nich zasługuje zatem na naszą uwagę. Szczególnie interesującym punktem jest tu Prowent – dawny obszar dworki, znany jako miejsce narodzin Wisławy Szymborskiej. Ta poetka i laureatka literackiej nagrody Nobla w 1996 roku, urodziła się w 1923 roku w jednej z tutejszych oficyn. Dziś o Wisławie przypominają takie atrakcje, jak jej rodzinny dom, promenada nazwana jej imieniem oraz pomnik-ławeczka, dzięki której pamięć o znanej poetce z Kórnika wciąż trwa.
Kórnik i jego dzieje
Choć Kórnik prawa miejskie zyskał „dopiero” w latach 20-tych XV wieku, dzieje osadnictwa w tej części Wielkopolski są znacznie dłuższe. Wiadomo, że człowiek pojawiał się tu już 6 tysięcy lat temu, nie brak też cennych znalezisk archeologicznych, które dowodzą, iż w rejonie Kórnika istniała niegdyś spora osada kultury łużyckiej. Pierwsze wzmianki o miejscowości o nazwie Kórnik pochodzą z początków XII wieku. Wiadomo, że w okresie tym ziemie te należały do rodziny Górków, której przedstawiciele mieli istotny wkład w rozwój dzisiejszego miasta. To Mikołaj Górka w latach 20-tych XV wieku zbudował tu drewniany zamek, który wraz z całym majątkiem w 1676 roku staje się własnością Działyńskich. Czasy panowania tej rodziny w Kórniku to rozwój nie tylko miejscowości, ale i znajdującej się tu rezydencji. Wielkie zasługi dla tego miasta miała córka Zygmunta Działyńskiego – Teofila Działyńska (Szołdrska-Potulicka), żyjąca w latach 1714-1790. Właścicielka kórnickiego zamku, znana dziś doskonale jako „Biała Dama”, dzięki której rezydencja została rozbudowana, a miasto – unowocześnione. Była ona jedną z najwybitniejszych przedstawicielek tego rodu, a jej działalność w zakresie gospodarki i kultury z pewnością zasługuje na uznanie. O Teofilii jednocześnie już za jej życia krążyło wiele legend, dotyczących m. in. jej dość luźnych kontaktów z mężczyznami. Kolejnym, bardzo ważnym przedstawicielem rodu Działyńskich oraz panem wyjątkowo zasłużonym dla Kórnika, był hrabia Tytus Działyński (1796-1861), syn Ksawerego Działyńskiego i Justyny z Dzieduszyckich. Tytus Działyński zasłużył się m. in. jako uczestnik powstania listopadowego, brał tez aktywny udział w politycznym życiu Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W dziejach Polski zapisał się m. in. jako twórca parku oraz biblioteki w Kórniku oraz założyciel i pierwszy prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Wielkie zasługi dla kórnickiego arboretum miał też Jan Kanty Działyński, któremu udało się tu zgromadzić niezwykle bogatą kolekcję drzew oraz krzewów.
Kórnik: co warto tutaj zobaczyć?
Dzisiejszy Kórnik jest pięknym miastem oraz jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych, jakimi może się pochwalić Wielkopolska. Nie brak tu cennych zabytków, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje zamek. Neorenesansowy ratusz, zabytkowy budynek wagi miejskiej oraz gotycki kościół parafialny Wszystkich Świętych- oto kolejne atrakcje, na które w czasie wycieczki po tym mieście warto zwrócić uwagę. Kórnik jest jednocześnie miejscowością niezwykle atrakcyjną dla wszystkich miłośników przyrody. Dla nich nie lada gratką jest możliwość spędzenia czasu na terenie tutejszego arboretum – wyjątkowego ogrodu, na terenie którego zgromadzono około 3 tysięcy gatunków drzew i krzewów. Ta kolekcja może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie, a spacer po tym ogrodzie każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Wielkopolska to kraina pełna niezwykłych zabytków. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju będzie chciał poszerzyć swa wiedzę na temat historii, sztuki czy przyrody, w takich miastach, jak Kórnik, poczuje się doskonale.