Kórnik to jedno z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Wielkopolska. Nie brak tu cennych zabytków oraz atrakcji, którym w trakcie krajoznawczej wycieczki warto się uważniej przyjrzeć. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym miejscu?
Zamek i jego skarby
Kórnik to przede wszystkim piękny zamek, który intryguje swą sylwetką oraz cennymi zbiorami muzealnymi. Rezydencja ta może się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza, jednak swą obecną formę zawdzięcza rozbudowie, przeprowadzonej w XIX wieku z woli Tytusa Działyńskiego. Efekt? Rezydencja w Kórniku jest jednym z najciekawszych przykładów neogotyki angielskiego w Polsce, która przyciąga nie tylko pięknem architektury, ale i wnętrzami. Od XIX wieku w zamku tym gromadzone są przecież cenne dzieła sztuki oraz księgi, dzięki którym miejscowość ta kojarzona jest m. in. z Biblioteką Kórnicką – jedną z największych bibliotek w Polsce, mogącej się pochwalić cennymi starodrukami oraz rękopisami.
Arboretum kórnickie
Zamek w Kórniku może się pochwalić nie tylko piękną formą, ale i wspaniałym otoczeniem. Otaczające rezydencję arboretum to dla wielu miłośników przyrody jeden z najważniejszych punktów w programie niejednej wycieczki po Wielkopolsce. Pierwotnie był to ogród francuski, który w czasach Tytusa Działyńskiego zaczął się przemieniać w ogród dendrologiczny. Dziś można tu podziwiać wiele ciekawych gatunków drzew i krzewów. Na terenie arboretum znalazło się sporo gatunków rodzimych i egzotycznych, zachwyt wzbudzają tu również ozdobne krzewy, takie jak różaneczniki oraz azalie. Wielką atrakcją jest tu również Muzeum Dendrologiczne, kuszące ciekawą kolekcją szyszek.
Rynek w Kórniku
Kórnik to nie tylko zamek i jego otoczenie, ale i miejska zabudowa, której w czasie krajoznawczej wycieczki również warto poświęcić swój czas. Kto zajrzy na rynek w Kórniku, ten żałować nie będzie. Do dziś zachował się tu układ urbanistyczny z czasów lokacji, dzięki czemu każdy z nas może sobie wyobrazić, jak mógł wyglądać Kórnik w XV wieku. Przy rynku nie brak też ciekawych budowli, w gronie których wyróżnia się pochodzący z 1907 roku ratusz. Z jego wieży rozlega się kórnicki hejnał oraz pianie koguta. To ciekawostka, której w czasie zwiedzania tego miasta z pewnością warto poświecić swą uwagę. Przy rynku kórnickim zachowała też ciekawa zabudowa mieszczańska, a wiele kamienic zgromadzonych w tym miejscu pochodzi z XVIII i XIX wieku.
Kościół Wszystkich Świętych
W czasie wycieczki po Kórniku warto zajrzeć do najważniejszej budowli sakralnej na terenie tego miasta. Jest nią kościół Wszystkich Świętych, który swą obecną formę zyskał w początkach XIX stulecia. Nie brak tu jednak starszych zabytków, dzięki którym można lepiej poznać dzieje dawnych panów Kórnika. Na uwagę zasługują tu piękne nagrobki, m. in. późnorenesansowy nagrobek kasztelana Andrzeja Górki oraz klasycystyczny nagrobek Teofili Działyńskiej, który został wykonany z czarnego marmuru.
Wielkopolskie miasta mogą oczarować nas swoimi zabytkami. Kórnik, kuszący cel wycieczki dla każdego miłośnika historii, jest na to najlepszym dowodem.