Wielkopolski Park Narodowy jest miejscem wyjątkowo atrakcyjnym dla wszystkich miłośników przyrody oraz aktywnego wypoczynku w pięknej scenerii. Tu, w niewielkiej odległości od gwarnego Poznania, ciekają na nas rozległe jeziora oraz kompleksy leśne, po których możemy do woli wędrować dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych oraz ścieżek dydaktycznych. To dzięki nim możemy w prosty i przyjemny sposób poszerzać swą wiedzę na temat tego niezwykłego miejsca oraz odkrywać jego bogactwo. A co każdy turysta powinien wiedzieć o parku przed rozpoczęciem wycieczki po jego terenie?
Tereny dzisiejszego parku narodowego wzbudziły zainteresowanie naukowców oraz miłośników przyrody dość wcześnie. Już w 1922 roku podejmowano pierwsze próby objęcia tej części Wielkopolski ochroną, a wielką rolę w procesie tym odegrał znany i ceniony botanik, profesor Adam Wodziczko. To on zwrócił uwagę badaczy na piękno przyrody, jakim wyróżniały się okolice leżącej w pobliżu Poznania osady o nazwie Puszczykowo. Choć park narodowy wówczas nie powstał, dzięki działaniom profesora, Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych oraz Fundacji Kórnickiej udało się doprowadzić do założenia tu dwóch rezerwatów przyrody. Jeden powstał w Puszczykowie, drugi – przy jeziorze Kociołek. W 1933 roku w Osowej Górze odbyła się uroczysta i symboliczna zarazem uroczystość, w trakcie której dokonano otwarcia Wielkopolskiego Parku Narodowego. Na jego rzeczywiste powołanie trzeba było jednak czekać znacznie dłużej, bo aż do kwietnia 1957 roku.
Czym wyróżnia się ten obszar? Wielkopolski Park Narodowy zajmuje powierzchnię 75 kilometrów kwadratowych, a na jego terenie nie brak atrakcji, które mogą oczarować każdego turystę – przyrodnika. W granicach parku czeka aż 18 obszarów ochrony ścisłej oraz 33 pomniki przyrody (32 pomniki to drzewa, 1 pomnik to słynny Głaz Leśników). Park ten zachwyca ciekawym krajobrazem oraz ukształtowaniem powierzchni. Jego rzeźba jest wspaniałą pamiątką z czasów zlodowaceń. Elementami typowymi w scenerii parku są rynnowe jeziora, kemy oraz ozy. Park ten może się też pochwalić interesującą szatą roślinną, w której dominująca rolę odgrywają bory sosnowe oraz sosnowo-dębowe. W świecie zwierząt wyróżniają się z kolei owady, które są tu godnie reprezentowane przez około 3 tysiące gatunków. Wśród nich znajduje się jelonek rogacz, który dla wielu miłośników przyrody jest owadem wyjątkowo ważnym.