Wielkopolski Park Narodowy to wspaniały kierunek wycieczki dla każdego miłośnika przyrody oraz aktywnego wypoczynku. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w tej części Polski?
Wielkopolski Park Narodowy przyciąga bliskością Poznania oraz malowniczą scenerią Pojezierza Poznańskiego. Choć oficjalnie powołano go do życia w 1957 roku, o konieczności ochrony przyrody na terenie Wielkopolski mówiono sporo już w okresie międzywojennym. W latach trzydziestych XX wieku zaczęły tu powstawać pierwsze rezerwaty przyrody, dzięki którym miłośnicy natury docenili potencjał takich miejsc, jak Puszczykowo czy Osowa Góra. Dziś miłośnicy przyrody mogą wędrować po parku narodowym, którego powierzchnia przekracza już 7, 5 tysiąca ha.
Co przyciąga tu turystów: przyrodników i miłośników aktywnego wypoczynku?
Wielkopolski Park Narodowy to przede wszystkim piękny krajobraz, będący pamiątką po działalności lodowca skandynawskiego. Do dziś można tu obserwować liczne formy polodowcowej rzeźby terenu, takie jak wzniesienia moreny spiętrzonej, równiny moreny dennej czy głębokie parowy, którymi dawniej spływały wody lodowca. Nie brak tu również wzniesień zwanych ozami, w gronie których wyróżnia się Oz Bukowsko-Mosiński, liczący sobie 37km długości. Ciekawą pamiątką po lodowcu jest też Głaz Leśników, czyli największy głaz narzutowy w rejonie Poznania. Ma on 4 metry wysokości, a jego obwód przekracza 10 metrów. Dumą Wielkopolskiego Parku Narodowego są też malownicze jeziora o różnej wielkości. Na ternie parku jest ich jedenaście. Największym z nich jest Jezioro Łódzko-Dymaczewskie o powierzchni 119 ha, najmniejszym – jezioro Skrzynka, którego powierzchnia to niecałe 2 ha. Wycieczki po terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego to nie lada gratka dla tych, których fascynują lasy. Dominują tu bory sosnowe oraz bory mieszane (sosnowo-dębowe),choć spotkać można się tu i z dąbrowami, i z lasami dębowo-grabowymi. Wspaniałą reprezentacją mogą się tu również pochwalić rośliny naczyniowe, mszaki i porosty. Niezwykle bogaty jest świat owadów i pajęczaków zamieszkujących terenu parku. Dumą też części Wielkopolski są też wydry oraz bobry, które w latach 90-tych znów zaczęły się pojawiać w rejonie Jeziora Góreckiego.
Fascynujące miejsce, jeśli się zastanowimy, że lata temu znajdował się tam potężny lodowiec