Choć w jego pobliżu nie brak wielkich miast, wycieczki po jego terenie wciąż są dla wielu z nas unikalną szansą na to, by spędzić czas w otoczeniu dzikiej przyrody. Wielkopolski Park Narodowy to unikalna sceneria, fascynująca szata roślinna oraz niezwykle bogaty świat zwierząt, żyjących zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym niezwykłym skrawku Wielkopolski?
Charakterystyka Wielkopolskiego Parku Narodowego
Wielkopolski Park Narodowy to ponad 75 kilometrów kwadratowych terenu, który może każdego z nas oczarować swym pięknem. Powołany do życia w kwietniu 1957 roku, może się pochwalić wyjątkowymi skarbami natury. W parku tym spotkać się można ze zwierzyną leśną, godnie reprezentowaną przez takie gatunki, jak jelenie, sarny, dziki czy borsuki. Nie brak tu również lisów oraz kun leśnych, z którymi można się zetknąć w trakcie leśnych wędrówek. Dość licznie na terenie parku występują też żurawie oraz perkozy, nie brak tu również myszołowów i cyraneczek. Liczną grupę stanowią tutaj zaskrońce i padalce, z kolei w licznych jeziorach nie brak węgorzy i szczupaków. Dla tych, którzy w czasie wycieczki po Wielkopolskim Parku Narodowym będą uważnie wypatrywać rzadszych mieszkańców tego obszaru, nie lada gratką stanie się spotkanie z kanią lub z dzięciołem czarnym. Zimorodek, rzekotka drzewna, pająk topik oraz małż racicznica zmienna – oto kolejni ciekawi mieszkańcy Wielkopolskiego Parku Narodowego. A co z szatą roślinną? Doskonale są tu reprezentowane takie gatunki, jak sosny, świerki oraz dęby. Liczną grupę stanowią tutaj brzozy, graby oraz lipy, nie brak też tak ciekawych gatunków, jak goździk siny czy rosiczka okrągłolistna.
Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę?
Wielkopolski Park Narodowy jest obszarem atrakcyjnym nie tylko dla miłośników przyrody, ale i dla tych, którzy w czasie krajoznawczej wycieczki chcą się spotkać z ciekawymi zabytkami. Interesujących miejscowości na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego nie brakuje. Jedną z nich są Tomice, znane z zabytkowego kościoła św. Barbary, kusi też Strykowo, na terenie którego zachował się okazały pałac w stylu neogotyckim. Stęszew przyciąga Muzeum Regionalnym oraz ciekawymi zbiorami etnograficznymi, Puszczykowo – Pracownią Literacką Arkadego Fiedlera, a wieś Jeziory – placówką muzealną, która poświęcona jest przyrodzie Wielkopolski i istniejącego na jej terenie Parku Narodowego.
Wielkopolska to kraina wyjątkowa, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Nie brak tu przyrodniczych skarbów oraz cennych zabytków, zatem wędrówki po terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego dla każdego z nas mogą się okazać ciekawym i pouczającym doświadczeniem.